Hlboko potlačené traumy majú toxický vplyv na zdravie

Vladimír Červenák bude v liptovskomikulášskom Jogacentre besedovať o metódach etikoterapie a energoterapii. V utorok 15. marca o 17. hodine sa na besede s ním môžete dozvedieť, napríklad, ako môže človeku ochorenie pomôcť, keď ho vníma ako spojenca.

Zaujímavá beseda s etikoterapeutom a energoterapeutom Vladimírom Červenákom bude v utorok 15. marca v liptovskomikulášskom Jogacentre.Zaujímavá beseda s etikoterapeutom a energoterapeutom Vladimírom Červenákom bude v utorok 15. marca v liptovskomikulášskom Jogacentre. (Zdroj: ARCHÍV V. Č.)

Vladimír Červenák bude v liptovskomikulášskom Jogacentre besedovať o metódach etikoterapie a energoterapii. V utorok 15. marca sa na besede s ním môžete dozvedieť, napríklad, ako môže človeku ochorenie pomôcť, keď ho vníma ako spojenca.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Všetko so všetkým súvisí. Aj plné čakárne u lekára či v nemocniciach s každým konkrétnym človekom. Prečo? Lebo nie všetci ľudia berú zodpovednosť za vlastné zdravie do vlastných rúk. Vkladajú ho do rúk lekárov, hoci každý z nás seba pozná najlepšie.

„To, čo sa deje s naším zdravím, sa uskutočňuje najprv na úrovni energetického tela, až neskôr sa symptómy prejavia na emočnom a potom aj na fyzickom tele," priblížil svoj pohľad na zdravie a chorobu etikoterapeut Vladimír Červenák z Bratislavy.

„Všetky symptómy, ktoré sa prejavujú na ľudskom tele, treba hľadať vo vzťahu človeka k sebe samému, k jeho najbližším ľuďom aj ku všetkým ľuďom, s ktorými sa stretáva. Rovnako zdravie a pohodu formuje aj vzťah človeka k svetu a univerzu, ktorého je súčasťou. Nemalý vplyv naň má aj drancovanie prírody, porušovanie ľudských práv či pocit krivdy."

Prečo etikoterapia?

- S pomenovaním etikoterapia prišiel lekár Ctibor Bezděk, ktorý pôsobil v Ružomberku pred viac ako sto rokmi. Roky hľadal súvislosti medzi telesným zdravím a mravnými postojmi človeka. Usúdil, že mravné chyby umožňujú a veľakrát aj urýchľujú nástup mnohých telesných chorôb.

K chybám zaraďoval javy, ako sú zlosť, nenávisť, lakomstvo, pretvárka, klamanie, podvodné myslenie či negatívne myslenie. Podľa neho ich zvládanie patrí k lekárovým úlohám a nemalo by sa zanedbávať. Bezděk definoval etikoterapiu ako terapia či liečenie seba samého pravdou o sebe. Pravdivosť ako cnosť je etická kategória. Lepší názov nevymyslím, ani keby som chcel.

Etikoterapia je v podstate liečenie pravdou o sebe, a tým sa stáva najtvrdšou, ale zároveň najúčinnejšou liečebnou metódou. Hľadanie duchovných príčin chorôb je súčasťou každej celostnej terapie, ktorá chápe človeka ako jednotu tela, duše a ducha.

Etikoterapeutika je celostným holistickým koučingom založeným na počúvaní. Pomáha ľudí liečiť v procese sebauzdravovania a hľadania príčin ochorenia na hlbokých úrovniach a vedomého duchovného rastu. Koučing ich podporuje, aby urobili rozhodnutia v zmene postojov, zvykov a vzťahov smerom k prírode, otvorenosti a rovnocennosti.

Aký je vzťah či rozdiel medzi medicínou a etikoterapiou?

- Školská medicína sa zameriava prevažne na fyzické telo, prípadne pripúšťa vplyv psychického stavu na zdravie. Etikoterapia považuje za miesto, kde sa všetko deje, naše psyché alebo inak, našu dušu. Tá je energiou, ktorou sme. Následne sa všetko, čo sa deje v duši, prejavuje v našom emočnom tele, na tom, ako sa cítime. Až potom sa problém prejavuje vo fyzickom tele.

Ak si dlhodobo vytvárame v duši bariéry, hranice, obrany, vedieme vnútorné boje, vojny, potom sa všetko toto prejaví na prevládajúcom psychickom pocite.

Ako sa prevažne cítite? Ste šťastní? Odpoveď na túto otázku vám môže dať prognózu vášho budúceho zdravotného stavu. Negatívne, toxické emócie, ktorých príčina je v narušenom vzťahu k sebe samému alebo ľuďom, s ktorými sme vo vzťahu, alebo k prírode a celku, ktorého sme súčasťou, spôsobujú bloky v prúdení energie. V dôsledku toho stavu fyzické telo trpí a ochorie.

Ochorenie nie je niečo, s čím treba bojovať, alebo nad čím je možné zvíťaziť. Bojujeme totiž sami so sebou. Kto je víťaz a kto porazený v takomto boji? Ochorenie je stav, keď naše telo hľadá stratenú rovnováhu a pokúša sa ju znova nadobudnúť. Choroba môže byť spojenec, ktorý nám ukáže, aký svoj postoj potrebujeme zmeniť, aby sme rovnováhu nadobudli.

Všetky diagnostické metódy školskej medicíny môžu byť užitočné pri hľadaní skutočných príčin ochorenia. Ak sa medicína zameria iba na potlačenie symptómov, v skutočnosti zabráni, aby človek objavil skutočnú príčinu ochorenia, a vlastne jej vyriešenie oddiali do budúcnosti. Školská medicína je nezastupiteľná v oblasti traumatológie, keď okamžitým zásahom zachraňuje život. Všade tam, kde potláča symptómy, môže vytvoriť priestor pre to, aby človek využil takto získaný čas pre hľadanie skutočných príčin toho, že sa dostal do nerovnováhy a potrebuje nájsť stratenú harmóniu v duši.

Etikoterapeut pracuje s tým, čo sa skrýva v jazyku človeka. Ako klient prevažne myslí, čo ho trápi. Tak odhaľuje, ktorá negatívna, toxická emócia či agresivita deštrukčne v človeku pôsobí. Agresívne sú hnev, závisť, nenávisť, ľútosť, pohŕdanie, žiarlivosť, trápenie sa za iných, strach, pocit viny, kritika, výčitky, krivda alebo aj pýcha.

Z praxe poznáme prípady, keď sa klientka zbavila pocitu viny z vykonaného potratu, odpustila si a v duši takto potratené dieťa požiadala o odpustenie. Zmierila sa s ním, následne našla stratený pokoj v duši. Zlepšil sa jej spánok, pocit strachu a neskôr došlo k spontánnemu vyliečeniu na fyzickej úrovni, keď sa stratili nádory na maternici, vaječníkoch alebo prsníkoch.

Ako etikoterapeut používam aj ďalšie nástroje, ktorými sú energoterapia a regresná terapia. Aj hlboko potlačené spomienky, traumy majú toxický vplyv na zdravie človeka. Pôsobia ako kyselina, ktorá rozleptáva dušu a deštrukčne pôsobí na telo. Preto je veľmi dôležité mať usporiadané, láskyplné vzťahy predovšetkým s najbližšími členmi rodiny. S rodičmi, partnermi, deťmi.

Vidíme, ako vzťahy v rodinách sú často veľmi komplikované a pri pozornom sledovaní veľmi rýchlo odhalíme niektorú toxickú emóciu, ktorá je prítomná. Zamyslite sa, či sa u vás vo vzťahu k najbližším objavuje nenávisť, hnev, krivda alebo strach.

Spomeňte si, kedy sa niektorý z vašich vzťahov výrazne narušil a či sa to následne prejavilo na zhoršení zdravotného stavu. Aj vzťah k nenarodeným deťom v rodine, ich ignorácia ako ľudských bytostí, ktoré veľmi krátko potom, ako začalo rásť ich fyzické telo oň v dôsledku potratu prišlo, je narušeným vzťahom.

Takto narušený vzťah sa môže prejaviť v neschopnosti otehotnieť alebo spôsobí komplikácie pri následnej gravidite. Podľa havajského učenia Hoo ponopono to býva najčastejšia príčina toho, že žena nemôže otehotnieť.

Čo znamená zdravo žiť, podľa vás, ako etikoterapeuta?

- Podľa mojej mienky predovšetkým zdravo myslieť. Človeku najviac ubližuje to, ako myslí a o čom premýšľa. Koľkí z nás sa denne kritizujú, sú so sebou nespokojní. Dokonca si nadávajú v duchu či nahlas, sú k sebe neúctiví? Nedostatok sebaúcty je vážnym indikátorom, že duša prahne po láske. Dôsledkami sú časté nádchy, ochorenia dýchacích ciest, trávenia. Tam všade sa prejaví blokovanie energie.

Skúsme si, napríklad, pri jedení polievky predstaviť, že s prvými lyžičkami konzumujeme sebaúctu a tá sa zo dňa na deň v našom živote začína prejavovať. Platí zákon, že na čo sa sústredíme, na čo myslíme, to si priťahujeme. Ak premýšľame o chorobe, priťahujeme si chorobu. Ak o chudobe, priťahujeme si chudobu. Preto treba hľadať svoje vnútorné zdroje a sústrediť sa denne na vďačnosť, radosť, šťastie, hojnosť, zdravie. Často veľmi spontánne vieme odpovedať na otázku, čo nechceme, a oveľa menej premýšľame o tom, čo v skutočnosti chceme.

Vidíte rozdiel medzi slovami musím niečo spraviť a chcem niečo spraviť na energetickej úrovni pre hovoriaceho?

- Ak používame často slovo musím, naznačuje to na reaktívny spôsob života. Musia poddaní, otroci, tí čo sú pod tlakom a niekto rozhoduje za nich. Reaktívny človek prevažne reaguje na vonkajšie podnety.

Rozčuľujú ho najmä veci, ktoré nemôže ovplyvniť, napríklad, počasie, politici, vláda, susedia. V reaktívnom svete sú veci, javy dobré alebo zlé.

Pri proaktívnom spôsobe života používame viac slovo chcem, teda preberáme zodpovednosť za všetko, čo sa nám deje. Pri liečení duše je chcem lepšie ako musím. Proaktívne mysliaci a konajúci človek zažíva buď situácie, keď je šťastný, alebo také, v ktorých sa učí šťastným byť. Je scenáristom, režisérom aj hlavnou postavou vo svojom príbehu. Svoj príbeh píšeme každý sám tak, aby sme sa v ňom naučili rozpoznať, že sme v každom okamžiku viac, než si myslíme, že sme.

Čím vám učarovala etikoterapia?

- Etikoterapia je súčasťou moderného prúdu alternatívneho liečiteľstva, ktorý prispieva k tomu, že človek nachádza nové možnosti ako riešiť životné situácie. V dôsledku rozšírenia palety možností v človeku silnie pocit slobody. Sloboda je významnou hodnotou, ktorá prináša pocit uspokojenia a šťastia. Vnútorné tiché šťastie sa môže stať zmyslom života samotného.

Etikoterapia disponuje nástrojmi, pomocou ktorých človek preberá úplnú zodpovednosť za svoj život. Predovšetkým za to, ako myslí a ako sa cíti. V dôsledku prebratia tejto zodpovednosti vedome spolupracuje so svojimi nevedomými súčasťami, pozorne sleduje signály, ktoré z nevedomia dostáva prostredníctvom pocitov.

Stáva sa tak prostriedkom, ktorým človek neprestajne udržiava vnútorný pokoj, pohodu, pocit hojnosti, dostatku, bezpečia a lásky. Takéto vnútorné naladenie prináša zdravý spánok, schopnosť relaxovať.

Ak je podporené zdravou životosprávou, primeranými fyzickými, športovými aktivitami, ako sú joga, Tai chi alebo chi kung, môže človek prežiť zmysluplný, šťastný život. Ak konzumujeme, napríklad, mäso, podieľame sa na zabíjaní zvierat, spôsobujeme agresivitu na časti prírody, ktorej sme súčasťou. Aj takáto agresivita má na zdravie človeka vplyv. Tradičné kultúry, napríklad, indická, sa zabíjaniu zvierat vyhýbajú konzumovaním vegetariánskej stravy. Človeka pokladajú predovšetkým za plodožravca, nie mäsožravca.

Tradičné americké kultúry ak aj zvieratá zabíjali, robili to rituálnym spôsobom. Rituálom zmierenia sa, bez agresívnej sebeckej pažravosti a zohľadnení iba egoistickej potreby uspokojiť chuť. Tajomstvo je ukryté v postojoch človeka k tomu, čo a ako robí. Postoje sú práve to, čo človek môže zmeniť.

Takúto zmenu má plne vo svojich rukách, nestojí ho žiadne peniaze, ale zároveň takáto zmena býva veľmi náročná. Stačí si uvedomiť, aký pocit prežívate práve teraz, po prečítaní toho článku. Čo cítite? Vzdor, vnútorný odpor nejakej časti vašej osobnosti? Alebo vnútorný pokoj a porozumenie na hlbokej úrovni vašej duše? Odpoveď je vo vás.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 024
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 457
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 983
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 540
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 467
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 972
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 436
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 600
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 662
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 465
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 507
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 451
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 361
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 442
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Novovybudované psychosociálne centrum sa bude nachádzať na 3. poschodí pavilónu psychiatrie.


Na hlavnom ťahu v Ružomberku vysadili osemnásť javorov.

Budovanie zelenej infraštruktúry v Ružomberku sa začalo.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 600
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 662
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 465
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 507
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 451
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 361
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 442
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu